Jak velkou elektrárnu si mám pořídit?

Díky fotovoltaické elektrárně si můžete vyrábět energii pro svůj domov a ušetřit tak nemalé peníze za energii. Systém fotovoltaiky je ale poměrně rozsáhlý: zabírá velký prostor, a proto je při jeho plánování zvážit několik důležitých parametrů. Spousta lidí samozřejmě zajímá, jaký minimální počet fovotoltaických panelů by si měl pořídit, aby se jeho dům stal domem využívající obnovitelné zdroje energie. Bohužel, podmínky u každého domu se mohou lišit, proto neexistuje univerzální odpověď.

Hlavní otázkou je, pořizujete FVE na rodinný dům nebo jiný objekt ?

Pokud se chcete dopátrat konečného počtu solárních panelů, bude třeba zodpovědět několik dalších otázek. Jednou z nich je právě ta, jestli žijete v domě celý rok, nebo zda se rozhodnete panely instalovat například na chatu, kterou využíváte jen některé části roku. Pokud na tuto chatu budete jezdit například jen na léto, můžete instalovat menší instalaci (v létě je více slunečního světla). Využívání chaty přes zimu bude používat větší fotovoltaickou elektrárnu.

Hrubý výpočet ke stanovení počtu panelů

I když existují různé fotovoltaické nástroje, k jejich potřebě je možné využít hrubé výpočty. Nejprve je třeba rozhodnout se pro výkon solárních článků, které chcete ve svém domě využívat. Čím vyšší je výkon, tím je cena fotovoltaických panelů vyšší – současně se ale zvyšuje taktéž jejich efektivita. Dalším faktorem, který je třeba zjistit, je počet hodin, který bude na vaši střechu svítit. Panel o výkonu 365 Wp, který přijímá 8 hodin slunečního světla denně, produkuje téměř 3 kilowatthodiny denně. To znamená za rok výrobu asi 1 095 kilowatthodin. Pokud je roční spotřeba 11 000 kilowatthodin, je třeba tuto spotřebu vydělit výkonem jednoho fotovoltaického článku, zjistíte, že pro tento případ budete potřebovat zhruba 10 solárních panelů o velikosti 365 wattů na panel. Dnes se již používají panely od výkonu 455Wp do 600Wp. S výpočtem vždy pomůže certifikovaný obchodní zástupce, případně jiný odborník z dané společnoti.

Sdílejte na sociálních sítích

Chci konzultaci ZDARMA

Zavolejte nám

nebo nám zanechte svůj kontakt, brzy se Vám ozveme.